



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Number of Circuits | 1 |
| Bandwidth | 90 MHz |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Mounting Style | Through Hole |
| Supply Current | 5.2 mA |
| lead free status | Contains Lead |
| Number of Channels | 1 |
| Slew Rate | 22 V/µs |
| operating temperature | 85.0 °C |
| pin count | 8 |
| rohs status | Compliant |
| case package | PDIP |
| gbw | 90 MHz |
| supply voltage dc | 18.0 V |
| Number of Bits | 16 |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 96 dB |
| Operating Supply Current | 3.6 mA |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Gain Bandwidth Product | 90 MHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 30 µV |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Input Voltage Noise Density | 5 nV/sqrt Hz |
| Amplifier Type | General Purpose |
Stock: 96
Distributors
pcbx
Unit Price$5.24307
Ext.Price$5.24307
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.24307 | $5.24307 |
| 10 | $4.06765 | $40.67650 |
| 25 | $3.82456 | $95.61400 |
| 50 | $3.59598 | $179.79900 |
| 100 | $3.44996 | $344.99600 |
| 300 | $3.32411 | $997.23300 |
| 500 | $3.20285 | $1601.42500 |
| 1000 | $3.12636 | $3126.36000 |
